31 Bře 2021

Čistění kanalizace

Kanalizační systém patří mezi důležité články moderního života, i když si to mnozí nemyslí. Jde totiž o správné fungování odpadního a kanalizačního potrubí, ale také o hygienu. Jestliže by tato skutečnost byla opomíjena, hrozí rozšíření baterií, hniloby a také onemocnění nejrůznější povahy.

Čištění kanalizace

Během aktivního provozu kanalizace se na vnitřním povrchu trubek vytvářejí různé usazeniny. Z tohoto důvodu je výrazně snížena propustnost kanalizačního systému, což vede k vytvoření příznivého prostředí pro vývoj různých mikroorganismů. Čištění kanalizace se provádí nejen z preventivního důvodu, ale také v případě havarijního stavu. Na trhu služeb se dnes může člověk setkat s mnoha odbornými firmami, které právě tyto služby nabízejí. Aby se ale také určila přesná příčina zablokování, je vhodným řešením rovněž kamerový systém, který napomáhá určit místo a příčinu.

Účinné metody čištění kanalizace

Proplachování kanalizačních systémů horkou vodou je jednou z nejúčinnějších možností odstraňování usazenin. V tomto případě se do potrubí dodává voda ohřátá na teplotu + 120–160 stupňů. Vzhledem k tomu, že se přívod vody provádí pod vysokým tlakem, je čištění stěn potrubí od usazenin a nečistot ještě efektivnější. Je třeba poznamenat, že tato metoda rozpouští i tukové usazeniny. Při provádění proplachování je nutné přísně dodržovat bezpečnostní předpisy pro práci s horkou vodou a párou.

Chemická metoda proplachování je spojena s použitím činidel, které rozkládají tukové usazeniny, a také s jinými typy kontaminantů.

Hydrodynamická metoda čištění kanalizace se nejčastěji používá pro externí síť. Tato metoda využívá vysokotlaké vodní paprsky. K tomu jsou určena speciální zařízení: vysokotlaké čerpadlo, trysky a čisticí hlavy.

Jaké mohou být příčiny ucpaného potrubí?

 

Lidé si myslí, že odpadní potrubí a pak také kanalizace snese všechno, a tak se v nich nacházejí nejen zbytky jídla a tukové usazeniny, ale také nerozložitelné předměty, jako jsou třeba hygienické prostředky, vlhčené ubrousky, a dokonce i dětské jednorázové pleny. Pokud se k tomu přidají navíc ještě vlasy, kávová sedlina a podobně, je na problém zaděláno. Všechny tyto faktory jsou důvodem, proč kanalizace neodtéká tak, jak by měla. Nahromaděný odpad vytvoří mastnou a zatvrdlou krustu, která blokuje průchodnost splaškové vody.

Ovšem nejen tyto problémy mohou způsobit neprůchodnost potrubí. Mnohdy to může být špatný svár na potrubí nebo dokonce opotřebovaný materiál, ale také prorostlé kořeny stromů, které zasahují do potrubí.

Všechny tyto problémy jde identifikovat pomocí kamerového systému, který je velmi spolehlivým pomocníkem při této práci. Čištění kanalizace tak může být rychleji, a hlavně úspěšnou metodou odstraněna.

Čištění kanalizace – o jistotu více!